Nosenie predčasne narodených detí
Predčasne narodené deti a deti z rôznymi zdravotnými problémami majú často odlišné potreby v porovnaní s ostatnými deťmi. Tieto deti museli z nejakého dôvodu predčasne opustiť bezpečné a teplé prostredie v brušku a toto obdobie si potrebujú nahradiť. Potrebujú týždne, ba aj mesiace intenzívnej starostlivosti.
Neonatológovia v Južnej Amerike zistili zaujímavú skutočnosť. Niektoré tamojšie nemocnice nemali dostatočné vybavenie, aby mohli zabezpečiť potrebnú starostlivosť o predčasne narodené deti. Preto techniku nahradili mamy. Detičky, ktoré už nepotrebovali kyslík a infúznu terapiu dali k ich mamám, bábo bolo schované podobne ako klokanča. Metóda sa nazýva klokankovanie a jej používaním zaznamenali obrovské úspechy v starostlivosti o predčasne narodené bábätká.
Výskumy potvrdili, že tieto bábätká prospievali lepšie ako ich spolubojovníci v inkubátoroch. Detičky, ktoré mali v blízkosti svoju mamu si častejšie vyžadovali dojčenie, teplo mamy zohrievalo malé bábätko, pohyby mamy ho upokojovali, bábätko mohlo svoju energiu namiesto plakania využiť lepšie – na priberanie a rast. Dýchacie pohyby mamy stimulovali dýchanie bábätka, tieto bábätká mali zaznamenaný nižší výskyt zástavy dýchania. Mamičky svoje deti mali neustále na očiach a nahradili tak akýkoľvek monitor dýchania.
Nosenie je pre tieto deti obrovským prínosom, pomáha im napredovat vo vývoji, či už telesnom alebo duševnom. Okrem materského mlieka je to to najlepšie, čo môžete svojmu dieťatku poskytnúť.
- Výhody nosenie detí
- Prečo nie klokanka
- Nosenie v zime
- Ako začať
- Prehľad úväzov
- Ako si vybrať
- 10 dôvodov prečo dieťa nosiť
- Oteckovia a nosenie detí
- Tabuľka veľkostí
- Nosenie v lete
- Dojčenie a nosenie
- Výhody jednotlivých nosičov - porovnanie
- Testovanie babyšatiek - názory mamičiek
- Zaujímavosti
- Názor klinického psychológa
- Potrebujete pomoc?
- Úväzy - návody na viazanie
- Ďalšie návody na viazanie - video
- Návody na použitie ergonomických nosičov
- Babyšatky a rozdiely medzi nimi
- Starostlivosť o šatky
- Prímesi v šatkách a ich vlastnosti